Modernizacja gospodarki cieplnej w kalwaryjskim Sanktuarium

W Sanktuarium kalwaryjskim rozpoczęła się realizacja I etapu modernizacji gospodarki cieplnej całego obiektu: klasztoru, bazyliki i Domu Pielgrzyma. Na początek zaplanowano zakup i montaż kotła gazowego o mocy 500 kW.

Obecna kotłownia została wydzielona z magazynu koksownika, gdzie gromadzono ok. 250 ton koksu rocznie. Będzie ona sercem gospodarki cieplnej w Sanktuarium, swoistym „centrum dowodzenia”. „Kocioł gazowy jest dziś inwestycją nieodzowną. Kierujemy się zarówno względami ekonomicznymi, jak i troską o środowisko naturalne i jakość powietrza, którym oddychamy w Kalwarii” – mówi br. Samuel Portka OFM, ekonom klasztoru i Sanktuarium. Zakonnik ma nadzieję, że za przykładem opiekunów „polskiej Jerozolimy” pójdą inni mieszkańcy miasta, które boryka się z problemem smogu.

Drugi etap inwestycji rozpocznie się latem i polegać będzie na wymianie rur przesyłowych do poszczególnych budynków całego obiektu Sanktuarium. Trzeci etap modernizacji zakłada zakup kolejnego kotła: gazowo-drzewnego. Ta inwestycja zaplanowana jest po upływie kilku lat.
Zobacz inne aktualności: